Pończochy i podwiązki
Jednym z elementów damskiej garderoby i jednocześnie zaliczanym do kategorii bielizny są pończochy. Zakłada się je na nogi, mniej więcej do połowy uda. Spełniają one dwojaką funkcję – po pierwsze, czysto praktyczną, po drugie natomiast – damska noga ubrana w nie bardzo wiele zyskuje na atrakcyjnym wyglądzie. W ramach ciekawostki można w tym miejscu nadmienić, iż swego czasu pończochy noszone były także i przez mężczyzn, dzisiaj natomiast są tylko i wyłącznie damską częścią ubioru.
podwiązka
Początkowo robiono je z jedwabiu oraz z bawełny, a dopiero potem z nylonu. Kiedy została wynaleziona lycra, pończochy drastycznie straciły na swojej popularności – aktualnie natomiast wracają do łask. Z całą pewnością przyczyniło się do tego wprowadzenie na rynek pończoch samonośnych – miało to miejsce u schyłku lat sześćdziesiątych minionego stulecia. Obecnie dostępne w sprzedaży pończochy różnią się od siebie pod bardzo wieloma względami. Dla przykładu ich faktura jest szalenie urozmaicona, wcale nie muszą być gładkie.

Ciekawym dodatkiem do pończoch i pozostałej damskiej bielizny jest podwiązka. Obecnie kojarzy się ona przede wszystkim ze studniówkami – rzecz jasna obowiązkowo musi być w czerwonym kolorze. Jest to tasiemka albo opaska, którą zakłada się wokół uda. Dawniej miała przede wszystkim podtrzymywać pończochy, dzisiaj jednak spełnia raczej wyłącznie ozdobne funkcje. Obecnie podwiązki noszone są przez panie, ale warto wiedzieć, że kiedyś nakładali je również panowie.

Ponadto dawne podwiązki zasadniczo różniły się od tych, z jakimi do czynienia mamy obecnie. Ich historia sięga jeszcze okresu średniowiecza – i to wczesnego. Początkowo podwiązki wykonywano z rzemyków skórzanych, dopiero w miarę upływu czasu zostały one zastąpione zdecydowanie bardziej delikatnymi tkaninami. Z podwiązkami wiąże się aktualnie bardzo wiele zwyczajów – takich chociażby jak ten wspomniany na początku. Poza studniówkowymi kreacjami, podwiązka także stanowi nieodzowny element panny młodej idącej do ślubu. Tak naprawdę, damska bielizna byłaby nudna bez pończoch, podwiązek i pasów do pończoch a nie ma to jak modna bielizna damska na każdą okazję !