Kiedy zmieniamy miejsce pobytu wybierając się z naszym psem w nieznane mu miejsce warto zwrócić uwagę na urządzenie jakim jest elektroniczny kojec dla psa.

Elektroniczny kojec dla psa ma za zadanie zapewnić odpowiedni obszar dozwolony dla psa i reagować kiedy pies odchodzi zbyt daleko, tak aby nie był on zagrożeniem dla innych. Dzięki elektronicznym kojcom dla psów minimalizujemy ryzyko zagubienia psa w nowym dla niego terenie.

elektroniczny kojec dla psa marki Petsafe

elektroniczny kojec dla psa marki Petsafe

Tego typu kojec dla psa jest rozwinięciem koncepcji niewidocznego ogrodzenia dla psów lub urządzenia jakim jest elektryczny pastuch dla psa, która to idea stanowi odpowiedź na problemy użytkowników klasycznych elektrycznych pastuchów. Nadajnik takiego systemu drogą radiową wyznacza koło wokół siebie. W tym obszarze powinien przebywać pies. Oczywiście średnica tego koła jest ustawiana na nadajniku, który korzysta z zasilania sieciowego.

W każdym komplecie elektronicznego kojca znajduje się elektryczna obroża dla psa. Po założeniu obroży na kark psa, komunikuje się ona z nadajnikiem sprawdzając czy pies znajduje się w dozwolonej strefie. Jeśli pies wychodzi poza zasięg kojca, obroża informuje go o tym ostrzeżeniem dźwiękowym i czeka na powrót psa do wyznaczonej strefy.

W przypadku jeśli pies nie reaguje lub jeszcze bardziej oddali się od nadajnika elektryczna obroża reaguje impulsem korekcyjnym zmuszając psa do powrotu. Psy bardzo szybko wiążą ostrzeżenie dźwiękowe z nieprzyjemnym impulsem korekcyjnym. Zrozumienie zasady przyczynowo – skutkowej powoduje, że pies stara się powrócić do wyznaczonej strefy nie tyle na sam impuls korekcyjny co wykonuje tę czynność już w momencie usłyszenia dźwięku ostrzegawczego.