Zakup czy też przygarnięcie dorosłego psa nie jest polecane dla osób, które nie mają doświadczenia w wychowywaniu tych zwierząt. Jednak czasami chcąc posiadać takiego pupila, więcej przemawia za adoptowaniem osobnika dorosłego. Jest to podyktowane faktem, że dorosłe psy mają już wyrobione pewne nawyki, które będą nam bardzo odpowiadały. Odpada ciągłe sprzątanie po porannej toalecie oraz wiele innych problemów, w tym żywieniowych.

Przejmij kontrole nad swoim psemJednak musimy koniecznie pamiętać, że decydując się na psa dorosłego, bierzemy także na siebie wszelkie zaniedbania oraz złe nawyki wyuczone przez poprzedniego właściciela. O ile takie rzeczy w przypadku psa młodego nie byłyby wielkim problemem, to w tym wypadku będziemy mieli twardy orzech do zgryzienia. Jest bowiem bardzo trudno oduczyć dorosłego już psa, u którego wszelkie zachowania są głęboko zakorzenione, tychże niepożądanych postępowań. Rozwiązaniem tego problemu będzie zakup środków szkoleniowych, jakimi są elektroniczne obroże. Urządzenia te spowodują, że niwelowanie złych nawyków będzie o wiele łatwiejsze niż mogłoby się to wydawać na początku. Nadal będziemy musieli poświęcić temu bardzo dużo czasu i wykazać się cierpliwością, ale zyskamy w naszych rękach wspomaganie w postaci bardzo dobrego narzędzia. Obroża składa się właściwie z zestawu dwóch urządzeń. My przy sobie będziemy musieli nosić jedynie niewielki pilot zdalnego sterowania, który posiada szereg funkcji pozwalających na kontrolę działania systemów korekcyjnych w obroży. Pies natomiast zyskuje nową przywieszkę na obroży w postaci niewielkiego modułu elektronicznego. Zależnie od modelu, obroże mogą posiadać szereg czujników, które pozwolą zautomatyzować proces wychowania. Elektryczne obroże będą najbardziej skuteczne, jeśli pupil nie będzie kojarzył nieprzyjemnych sygnałów korekcyjnych z naszą obecnością. Mając do dyspozycji pilota o dużym zasięgu powinniśmy z ukrycia obserwować zachowanie psa i kiedy tylko zauważymy coś, co kategorycznie nie może mieć miejsca, naciskając tylko jeden przycisk zniwelujemy zachowanie. Impulsy korekcyjne mogą mieć wiele postaci i wybór konkretnego powinien być uzależniony od stopnia wrażliwości danego psa.

Najbardziej popularne z automatycznych obroży są obroże antyszczekowe, które wykrywają subtelne drgania krtani wywoływane przez nagminne szczekanie. W takim wypadku pies jest ostrzegany dźwiękiem, a jeśli nadal szczeka, wówczas obroża wyzwala wybrany przez nas impuls korekcyjny.