Jeden z aspektów bardzo ważnych w obecnych czasach to profilaktyka przeciw pasożytnicza. Chodzi tu nie tylko o to, by regularnie stawiać się po tabletki u weterynarza. O to, by pasożyty nie zaatakowały naszego psa musimy dbać cały rok. Szczególnie chodzi tu o te zewnętrzne jak pchły i kleszcze. Dlatego właśnie najczujniejszym trzeba być w lato kiedy panuje sezon na namnażanie się tych stawonogów.

pchly_kleszcze

Kleszcze są szczególnie niebezpieczne, gdyż powodują między innymi bardzo poważną chorobę zwaną boreliozą. Borelioza powoduje natomiast zapalenie opon mózgowych, rumień oraz zapalenie nerwów – głównie czaszkowych lecz tez obwodowych. Pchły – jak wiadomo – powoduję straszliwy świerzb u naszych psów. A każde takie swędzenie jest zwieńczone drapaniem. Każde drapanie, prędzej czy później, kończy się poważnymi ranami.

Pamiętaj, by zabezpieczyć swojego psa w obrożę przeciwpchelną lub płyn na kleszcze. Takie obroże czy preparaty dostępne są w każdym sklepie zoologicznym lub tez w internecie. Dodatkowo jeżeli już nasz czworonóg złapie kleszcze, zainwestuj w urządzenie ułatwiające jego usuwanie. Dostępne jest ono w każdej aptece.