Posiadanie psa to przede wszystkim przyjemność i w takich kategoriach należy traktować obecność tego czworonoga w domu. Zresztą, po to przecież decydujemy się przyjąć czworonoga pod nasz dach. Często mówi się, że dom bez zwierzęcia to tak naprawdę nie dom, nie jest wtedy „pełny”.

Nie wolno jednak zapominać i o tym, że wiąże się to z wieloma obowiązkami – pies jest zwierzęciem wymagającym poświęcenia mu naprawdę sporej uwagi. Trzeba wychodzić z nim na spacery, karmić o stałych porach, dbać o jego wygląd zewnętrzny, odwiedzać z nim co jakiś czas weterynarza czy po prostu się bawić. Do tego wszystkiego trzeba dorzucić jeszcze koniecznie tresurę, co jest niezbędne, ale i przy okazji również bardzo absorbujące i wymagające systematyczności. Tutaj skorzystać można z bardzo wielu możliwości, a zdecydowanie najlepsze efekty przynosi połączenie konwencjonalnych metod szkoleniowych z zastosowaniem specjalnych obroży treningowych oraz antyszczekowych.

W każdym bądź razie reasumując wszystko, co zostało tu napisane, sprowadza się to w zasadzie do jednego – dla psa trzeba mieć czas. Dlatego decyzja o jego posiadaniu musi zostać przemyślana w najdrobniejszym szczególe !