Prawidłowe miejsce fotelika w aucie

Przy montowaniu w samochodzie fotelika dla dziecka koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, w którym dokładnie miejscu jest on montowany. Specjaliści są całkowicie zgodni co do tego, że najlepszym takim miejscem jest sam środek tylnego siedzenia – pod pewnymi jednak warunkami. Znajdować się tam musi pas bezpieczeństwa – rzecz jasna, trzypunktowy, ewentualnie może być to mocowanie ISOFIX. Wybór takiego właśnie miejsca dla fotelika samochodowego nie jest przypadkowy.

Isofix

Po pierwsze – znajduje się ono w najlepszej odległości, gdyby doszło do bocznego zderzenia. Po drugie – głowa dziecka siedzącego w foteliku jest odpowiednio zabezpieczona przed uderzeniami ze strony innego samochodu. Nie zawsze jednak istnieje możliwość zamontowania fotelika na środku, wówczas powinien się on znajdować także z tyłu, ale za siedzeniem pasażera, dzięki czemu dostęp do malucha będzie w razie potrzeby wygodny. Bez względu na to, gdzie zostanie zamontowany fotelik, pozostali pasażerowie są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa.

Jeżeli chodzi o montowanie fotelika dla dziecka w samochodzie, jednym z najczęściej popełnianych w tym zakresie błędów jest umieszczanie go z tyłu za siedzeniem kierowcy. W naszym społeczeństwie panuje bowiem przekonanie – jak najbardziej bzdurne zresztą, że w przypadku kolizji „na pierwszy ogień” pójdzie kierowca, ochraniając tym samym małego pasażera. Skąd się takie przekonanie wzięło, niestety nie wiadomo – tym bardziej, że nie znajduje ono żadnego odzwierciedlenia w statystykach dotyczących wypadków drogowych.

Oczywiście, może się zdarzyć tak, że rzeczywiście w takiej sytuacji dziecko zostanie uratowane tylko dlatego, że kierowca przed nim siedział, ale w żadnym układzie nie należy traktować tego w sposób wiążący. Miejsce za kierowcą nie jest dla dziecka miejscem bezpiecznym. Niestety, w naszym kraju również i sami policjanci (w znacznej części) pokutują błędnym przekonaniom i znane są przypadki, kiedy kierowca został upomniany bądź ukarany za to, że fotelik nie znajdował się właśnie za nim.