Dyscyplinowanie psa jest tematem budzącym sporo kontrowersji. Nie mniej jednak każdy właściciel chce u swojego pupila wyrobić określone zachowania, a tu nie ma innego sposobu, jak tylko tresura. Sposobów na nią jest bardzo wiele, a który okaże się najlepszy – to już zależy przede wszystkim od samego psa i jego usposobienia.

W każdym bądź razie bardzo często są przy tej okazji wykorzystywane elektroniczne obroże treningowe.  Jest to bardzo skuteczny sposób na tresurę psa jednak należy pamiętać, że obroże elektroniczne należy stosować zgodnie z ich przeznaczeniem.  Nie należy psa karać za każdym razem gdy zrobi coś niewłaściwego ponieważ psa trzeba przygotować na karę. Warto ostrzec psa dźwiękiem, w który większość obroży treningowych jest wyposażona.

Nigdy nie wolno przesadzać z korzystaniem z takowej obroży ponieważ nie o to chodzi w posiadaniu psa, aby bał się swego właściciela. Chodzi przecież o zdobycie zaufania zwierzęcia i o pozyskanie wiernego przyjaciela. Nie brakuje osób, które ani psów, ani innych zwierząt w ogóle nie powinny posiadać.