Każdy gatunek ma swój sposób wyrażania konkretnych emocji. My, ludzie płaczemy, krzyczymy oraz cieszymy się. Naturalnym sposobem wyrażania emocji przez psy jest szczekanie. Nie powinniśmy o tym zapominać. Często zdarza się, że szczekanie jest konkretnie powiązane z jakąś sytuacją, np. gdy pies zostaje sam w domu, podczas burzy lub gdy widzi koty lub inne zwierzęta. Również powody, z których psy szczekają bywają różne. Psy szczekają w momencie gdy chcą wyrazić swój strach, złość, radość, tęsknotę, zaniedbanie lub po prostu z nudów. Ograniczenie szczekania ma sens tylko wtedy, gdy nie możemy zapanować nad naszym pupilem, gdy jego zachowanie jest uciążliwe dla innych. Mam tu na myśli sytuacje, gdy psy zostają same w mieszkaniu w bloku i chcąc okazać swoją tęsknotę szczekają. Ich tęsknota nie budzi współczucia wśród sąsiadów, zwłaszcza gdy są to starsi ludzie, bądź rodziny z małymi dziećmi.

Nie musisz znosić uciążliwego szczekania i wycia swojego pupila

Warto byłoby zatroszczyć się o relacje z sąsiadami i zaopatrzyć się w urządzenie, które rozwiąże problem ze szczekaniem naszego pupila. Nadrzędnym warunkiem, jakie musi spełniać obroża antyszczekowa to gwarancja bezpieczeństwa naszego pupila. Wybierajmy tylko takie, które posiadają certyfikaty bezpieczeństwa jak np. ECMA. Generalnie obroże dzielą się na trzy rodzaje: elektryczne, ultradźwiękowe oraz sprayowe. Te dwie ostatnie powinny nas interesować w przypadku, gdy nie mamy możliwości sięgnięcia po obroże elektroniczne, np. wtedy gdy mamy bardzo małego psa. Obroże sprayowe zalecane są do stosowania w zamkniętych pomieszczeniach. Na zewnątrz mogą nie być one najlepszym rozwiązaniem z tego powodu, że powiew wiatru może rozwiać sprzed nosa dawkę sprayu przeznaczoną dla naszego psa.Również mnogość zapachów jakie węch psa rozpoznaje na zewnątrz sprawiają, że ten, który ma na celu skorygowanie niepożądanej postawy naszego pupila po prostu nie jest tak mocno odczuwany.

Obroże ultradźwiękowe z kolei zalecane są dla mniejszych, raczej strachliwych psów. Najbardziej popularne są obroże elektroniczne, których działanie opiera się o impulsie korekcyjnym. Powoduje on nieprzyjemne odczucie jakim jest napięcie mięśni psa, co w efekcie jest u niego kojarzone ze szczekaniem. Warto dobrać właściwy model obroży do naszego psa. Producenci oferują obroże dla psów o wadze od 3,6 kg. Ilość dostępnych na rynku modeli daje możliwość wyboru idealnego rozwiązania dla najbardziej wybrednych nabywców. Warto sugerować się również typem czujnika w obroży, który ma za zadanie wychwytywać szczekanie naszego pupila, ilością impulsów korygujących oraz zasilaniem. Należy jednak pamiętać o jednym- nie można ryzykować bezpieczeństwa naszego pupila.