Szkolenie starszego psa może odbywać się z użyciem zaawansowanego sprzętu. Sprzęt taki możemy zakupić w specjalistycznych sklepach z asortymentem dla zwierząt. Niektórzy nie chcą korzystać z obroży elektronicznych lub po prostu ich podopieczny ma słabe serce i nie może nosić takiego urządzenia na sobie. W takiej sytuacji również można korzystać z najnowszych propozycji producentów artykułów dla psów.

Trening zaawansowanego wiekowo psaWśród produktów ułatwiających szkolenie psa znajdują się także elektroniczne obroże treningowe działające na bazie wibracji. Zamiast ostrzegawczego bodźca w postaci impulsu elektrostatycznego,  który ma odciągnąć uwagę psa od tego czym nie powinien aktualnie się zajmować, obroża tego typu wysyła mu wibracje na odpowiednim poziomie. Num’axes Eyenimal Treining Soft to jeden z modeli obroży elektronicznych, które działają przy pomocy specjalnie dobranych wibracji. Ten typ umożliwia nam wysłanie kilku różnych sygnałów. Jednym z nich jest krótka wibracja ostrzegawcza, która ma delikatnie zasugerować psu, że jego obecne zachowanie nie przypada nam do gustu. Jeśli zwierze nie skojarzy krótkiej wibracji z wydaną komendą, na pilocie znajduje się też przycisk odpowiedzialny za długą wibrację korekcyjną. W przypadku tego modelu musimy uważać, aby nie uległ całkowitemu zamoczeniu, ponieważ wykazuje odporność na lekką wilgoć. Obroża elektryczna posiada również pomocne po zmroku oświetlenie, a także możliwość wysłania psu sygnału ostrzegającego o zbliżających się wibracjach. Dodatkowy włącznik zapobiega włączeniu się urządzenia w momencie, kiedy nie prowadzimy szkolenia. Zasięg do dwustu metrów umożliwia korzystanie z obroży zarówno w ogródku, jak też podczas krótkiego spaceru w parku lub na łące.

Tresura psa z obrożą elektryczną Eyenimal Soft Użycie obroży treningowych bez impulsów elektrostatycznych wskazane jest w przypadku zwierząt, które mają problemy z układem krążenia lub są starsze i bardzo strachliwe. Podczas systematycznego szkolenia pupil nauczy się, że sygnał zapowiada ostrzegawczą wibrację krótką, zaś ona zwiastuje zastosowanie dłuższej wibracji korekcyjnej. Po pewnym czasie pies będzie reagował na sam sygnał, ponieważ skojarzy go z następującymi po sobie wibracjami. Obroża działa tutaj na zasadzie treningu i kojarzenia przez psa związków przyczynowo skutkowych. Produkt tego typu powinien oczywiście posiadać certyfikat ECMA, który zapewnia pupilowi bezpieczeństwo podczas stosowania obroży. Tego typu obroże elektronicznie sprawdzą się również doskonale u psów głuchych, wtedy kiedy inne sposoby kontaktu z psem spuszczonym ze smyczy są niemożliwe.