Przyjęcie psa pod swój dach to bardzo duża odpowiedzialność, z czym koniecznie przy takich właśnie okazjach trzeba się liczyć. Wiele osób niestety nie posiada takowej świadomości, wychodząc z założenia, że pies to same przyjemności. Tymczasem jest zupełnie inaczej, bo oprócz radości to przede wszystkim obowiązki, z których koniecznie trzeba się wywiązywać. To codzienne spacery, zabiegi pielęgnacyjne, regularne wizyty u weterynarza, szczepienia i mnóstwo innych aspektów, na zaniedbanie których w żadnym układzie nie wolno sobie pozwolić. Skoro już o tym mowa, trzeba wspomnieć o jeszcze jednie szalenie istotnym aspekcie, który jednak jest bardzo często lekceważony. Chodzi w tym miejscu mianowicie o wytresowanie psa. W tej właśnie kwestii obowiązkowo trzeba mieć zawsze w pamięci stare powiedzenie mówiące o tym, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Tak również jest z psami.

Jeżeli pewne kwestie nie zostaną dopilnowane już od małego, to potem te zaniechania, na których początkowo niewielkie rezultaty nie będzie się zwracać uwagi, w przyszłości – i to wcale nie takiej odległej – urosną do rangi bardzo poważnych problemów. Uporanie się wówczas z nimi będzie stanowić naprawdę nie lada wyzwanie. Absolutną podstawą każdego treningu jest nauczenie psa podstawowych komend. To porównywalnie mniej więcej to samo jak znajomość tabliczki mnożenia, której wymaga się od uczniów już w szkołach podstawowych. Pies nie znający komend i nie potrafiący ich wykonywać to pies przysparzający sporo kłopotów. Z tego też właśnie powodu naukę należy rozpocząć stosunkowo wcześnie, a mianowicie mniej więcej na przełomie piątego oraz szóstego miesiąca życia psa. Rzecz jasna nie należy się spodziewać oszałamiających i spektakularnych sukcesów już na samym początku, bo praca z takim szczeniakiem wcale do prostych nie należy. Najlepiej jest podejść do tego na zasadzie zabawy i w ten sposób – poprzez zabawę właśnie – zacząć wpajać zwierzęciu pewne zasady. Kiedy natomiast zwierzę już podrośnie i będzie te podstawowe komendy znać, można wzbogacić tresurę o narzędzia, które są bardzo efektywne. Mowa jest w tym miejscu o specjalnych obrożach treningowych. Warto z ich pomocy skorzystać, albowiem wykorzystywane właściwie – przynoszą naprawdę znakomite rezultaty.

Jak się nietrudno domyślić, muszą one naturalnie spełniać określone warunki. W każdym bądź razie można dzięki nim błyskawicznie przywołać psa do porządku – przy stosowaniu tylko i wyłącznie konwencjonalnych metod nie jest to w żadnym układzie możliwe. Elektryczna obroża treningowa pozwala także na skorygowanie niewłaściwego zachowania w tym samym dokładnie momencie, w którym ma ono miejsce. Tego również nie da się w inny sposób osiągnąć, a każdy właściciel psa z całą pewnością wie z własnego doświadczenia, ile to razy zdarzyło mu się skarcić swego czworonożnego pupila już po fakcie – to jest zresztą niedopuszczalne, bo dla psa oznacza to w takim układzie jedno wielkie nieporozumienie. Nie dość, że nie wie, za co został w ogóle ukarany, to na dodatek nie ma także pojęcia, jak się zachowywać – odbiera to bowiem jako sprzeczny sam w sobie komunikat.